GALA ARTELOR ed 3-a -GALA LAUREAȚILOR 2022

GALELE

GALA ARTELOR ed 3-a -GALA LAUREAȚILOR 2022

La fel ca și în anii precedenți, sfârșitul lunii august a adus roade bogate pe scena Galei ARTELOR  la ceas aniversar. GALA ARTELOR  ediția a 3-a reprezintă aniversarea  de 3 ani a  revistei  de colecție,  TIPĂRITE  , POEZII PENTRU SUFLETUL MEU și aniversarea  de 4 ani a revistei on line cu același nume, unde publicăm zi de zi din 30 oct 2018,  fără întrerupere!

Evenimentul din acest an , GALA ARTELOR  ediția a 3-a a marcat încă o dată excelenta, seriozitatea, munca, dăruirea,  efortul și stăruința. Evenimentul GALA ARTELOR a avut loc în 27 august 2022 la Montreal  și  timp de o lună (18.08-18.09) în  revista on line, unde s-au publicat zi de zi   diplome /premii  pe diverse  categorii și secțiuni.

Editura Globart Universum  împreună cu revista Poezii pentru sufletul meu și-a propus să publice  și să promoveze  în paginile/publicațiile sale, frumosul prin literatură artă și cultură( chiar și  muzică în revista on line), fie că este vorba de scriitori/artiști debutanți sau consacrați. Dăruind arta și frumosul din inimă, devenim mai buni mai înțelegători, oferim acea hrană sufletului,de care are atâta nevoie. Arta și cultura reprezintă o chemare spre bine,  prin artă se pot crea punți de comunicare,chiar și acolo unde nu există multe puncte în comun.

Fiecare proiect pe care editura Globart Universum l-a realizat a avut frumoase ecouri iar la fiecare aniversare  editura  și-a propus să realizeze câte un proiect  grandios care să marcheze  într-un mod deosebit aniversarea. Astfel anul trecut a fost realizată antologia Universum în 5 volume iar anul acesta a fost realizată antologia Galaxy în 4 volume. Toti scriitorii  participanți  la aceste volume au primit Diploma de Excelenta Galaxy în cadrul Galei Artelor ediția a 3-a

NOI 2 GALE

In același timp revista noastră publicând atât în format on line, zilnic, cât și în format tipărit, de colecție, trimestrial, colaborează cu un număr foarte mare de scriitori, jurnaliști și artiști iar aportul acestora la revista a fost subliniat prin Diplomele de Excelenta pe care le-a oferit.

In revista numărul 8/2022 s-a desfășurat concursul GALA ARTELOR ediția a 3-a pe două secțiuni: Creații literare și Artă în imagini, concurs care are loc mereu  în  al 4-lea număr revistele cu nr 4-8-12-16-20-24 etc…Rezultatele acestui concurs si Premiile conferite au fost publicate în cadrul Galei Artelor ediția a 3-a

Membrii clubului Gold  au fost răsplătiți  cu Diplome de onoare pentru dăruirea fidelitatea  și participarea continuă la revista tipărită fiind incluși atât colaboratorii cu  abonamente GOLD BASIC cât și cei cu abonamente GLOD STAR. Membrii clubului Gold pe lângă prețul redus(abonament)  cu care își  achiziționează revistele mai beneficiază de multe alte avantaje  cum ar fi Profilul Gold, cu pagini personale, publicitate și  recunoașteri deosebite.

La Montreal Gala ARTELOR are ca scop principal promovarea revistei  în diaspora românească și  scoaterea în lumina reflectoarelor a tuturor românilor care ne fac cinste! In acest sens GALA ARTELOR ediția a 3-a  a acordat Diplome  de Excelentă unor personalități ale comunității românești de la Montreal  care au contribuit la  păstrarea  graiului, culturii  și  spiritualității românești, incluzând și juniori cu rezultate deosebite pe 6 categorii : scriitori, artiști plastici/design,  media/regie film,  interpreți , instrumentiști și Români cu care ne mândrim!

Azi suntem fericiți  să vă prezentăm GALA LAUREAȚILOR 2022:

1.Diplome de Excelentă pentru colaboratorii din întreaga lume.

Diplome DE  EXCELENTA pentru colaboratorii din întreaga lume: Gala ARTELOR  pentru romanii de pretutindeni se desfășoară  în revista virtuala   unde  sunt publicate premiilor tuturor celor care  locuiesc în diverse locuri ale lumii,  care ne fac cinste și au colaborat cu revista POEZII PENTRU SUFLETUL MEU  și/sau cu  editura GLOBART UNIVERSUM –diplomele se oferă în format electronic câștigătorilor

  1. ADELA CONCIU
  2. ANA MARIA SOTIR
  3. ANAMARIA ILIESCU
  4. ANCA IACOB GAIDOS
  5. ANDRA ANGHEL CEAUSU
  6. ANGELA DUMBRAVA
  7. ARPAD TOTH
  8. AURA UNGUREANU
  9. AUREL ROSCA
  10. AURELIA CODESCU
  11. AURELIUS BELEI
  12. AVRAM ANA MARIA
  13. BIANCA NEMES
  14. CAMELIA FLORESCU
  15. CARMEN FLORIAN
  16. CARMEN OLTEAN
  17. CARMEN SMUTNEAC
  18. CONSTANTIN OANCA
  19. CORINA LIGIA PATRASCU
  20. CORINA VLAD
  21. CORNELIA COSTIN
  22. CRINA LAZAR
  23. CRISTIAN PAVEL
  24. CRISTIAN CHISTRUGA
  25. CRISTIAN MLADIN
  26. CRISTINA LECA
  27. CRISTINA SERGHIESCU
  28. CRISTINEL CRISTEA
  29. DANIELA CARAMANUTA
  30. DANIELA KONOVALA
  31. DELIA COPANDEAN
  32. DELIA STAMATE
  33. DIANA SOBLEA
  34. DITI ZURBAGIU
  35. DOINA TOANA
  36. DOREL NEAMTU
  37. DORINA OMOTA
  38. DUMITREL PLOPEANU
  39. ECATERINA ROLEA
  40. ELENA COCA MAHALU
  41. ELENA NETCU
  42. EMILIA DINESCU
  43. EMILIA PAULA ZAGAVEI
  44. EMMA POENARIU SERAFIN
  45. FLAVIA MARIA GOGA
  46. FLORA MARGARIT STANESCU
  47. GABRIELA PARVULET ARAMA
  48. GAVRIL IOSIF SINAI
  49. GEORGE RIUREL BALAN
  50. GEORGE ROCA
  51. GEORGE VASILCA
  52. GEORGIANA LAURA GHEORGHE
  53. GRIGORE CURCANU
  54. ILEANA ANGHEL MESTER
  55. ILEANA PASCU
  56. IOAN CIURESCU
  57. IOAN DRAGA
  58. IOAN PARFENI
  59. IOAN POPOIU
  60. IOAN VASILE CHEREGI
  61. IONELA STROE
  62. IONUT LESENCIUC
  63. IRINA CRISTINA TENU
  64. IRINA VERA TEREBESI
  65. ISABELLA LARCO
  66. IULIAN PATCA
  67. IULIANA PASCA
  68. IURIE BRASOVEANU
  69. KORCINSKI  KONSTANTIN
  70. LHANA ROMA NOVA
  71. LIDIA IAREMA DUMBRAVA
  72. LIGIA GRINDEANU
  73. LILIANA MOLDOVAN
  74. LILIANA ROIBU
  75. LILIANA TIREL
  76. LUCI TRUŞCǍ
  77. LUCIA STEFFENS
  78. LUCIAN ROSCA
  79. LUCIAN CIUCHITA
  80. LUDMILA MACIUGA
  81. LUDMILA RAIN
  82. LUMINITA TICLEANU
  83. MAARA PURICI
  84. MANUELLA SERBAN
  85. MARA POPESCU VASILCA
  86. MARANDICI MARINA
  87. MARIA BABA
  88. MARIA CORINNI
  89. MARIA MAGDALENA TIRCHILA
  90. MARIA MAZERE
  91. MARIA NEGOITA POPA
  92. MARIA PETRESCU
  93. MARIA PICA BOSTINA
  94. MARIA TRIF
  95. MARIAN COSTACHE
  96. MARIANA BAITELU
  97. MARIANA FRUM
  98. MARIANA GRIGORE
  99. MARIANA MOGA
  100. MARIETA COMAN
  101. MARILENA CALIN
  102. MELANIA STOICIU
  103. MICHAIELA BOANCAS
  104. MIHAIL COANDA
  105. MIOARA HUSUSAN
  106. MIRCEA RUSTIUC
  107. MIRELA BUZILA
  108. MIRELA ISPASOIU
  109. MIRUNA LAVINIA
  110. MOISEI GABRIELA
  111. MONICA GRECU
  112. MUGUREL PUSCAS
  113. NELU DANCI
  114. NINA LAVRIC
  115. NINA MACARI
  116. OANA NOORANI
  117. OFELIA ARMASU
  118. PAUL CRISTIAN DUTU
  119. PAUN TEODORA GABRIELA
  120. RADU BOTIS
  121. RODICA FLOREA
  122. RODICA MURESAN
  123. ROXANA TURCU
  124. RUDY LOBEL
  125. RUSU ALEX TEODOR
  126. SANDU CHIVA
  127. SERGIU GATLAN
  128. SILVIA MIHAILESCU
  129. SIMA STEFAN
  130. SIMONA NICOLETA LAZAR
  131. STEFAN DIMA ZARNESTI
  132. STEFAN DOROFTEI DOIMANEANU
  133. STEFAN POPA
  134. STEFANIA VASILE
  135. TATIANA ZAHARIUC
  136. TEODORA CHIRIC
  137. TIMUR CHIS
  138. VALER ARITON
  139. VASILE AIOANEI
  140. VASILE DAN MARCHIS
  141. VICTORIA GUTU
  142. VIOLETA BUTNARIU
  143. VIORICA FLOROIU
  144. VIRGIL DUMITRESCU
  145. VLAD BABICIU
  146. VOICA RUSU
  147. ZINOVEI OCTAVIA

2.DIPLOME DE ONOARE – pentru membrii clubului GOLD 

Diplome  de ONOARE , pentru membrii clubului GOLD- se oferă în format electronic câștigătorilor.

  1. ALICE PUIU  
  2. ARPAD TOTH 
  3. AURELIA OANCA
  4. CAMELIA FLORESCU 
  5. CRISTIAN BODNARESCU 
  6. DORINA OMOTA
  7. GABRIELA  RAUCA
  8. ILEANA PASCU
  9. LACRIMIOARA IVA
  10. LILIANA BADEA CARSTEA
  11. MARA POPESCU VASILCA
  12. MARIA TRIF
  13. MARIAN COSTACHE
  14. MARILENA CALIN 
  15. NINA LAVRIC
  16. SIMONA MIHUTIU
  17. STEFAN DOROFTEI DOIMANEANU 
  18. TEODORA CHIRIC
  19. VASILE AIOANEI
  20. VIOLETA BOBOCEA

3. Premiile concursului  GALA ARTELOR  ediția a 3-a (participanții  la revista numărul 8/2022)

Premiile concursului  GALA ARTELOR  ediția a 3-a (participanții  la revista numărul 8/2022)  doua secțiuni:  CREAȚII LITERARE ȘI  ARTA ÎN IMAGINI ,  premii :  SUPER, FORMIDABIL, MAGNIFIC, EXCELENT, PREMIUM ȘI GENIAL- se oferă în format electronic câștigătorilor

ARTA ÎN IMAGINI 

  1. ANDRA ANGHEL CEAUSU  – premiul FORMIDABIL -pictura
  2. CARMEN SMUTNEAC-premiul PREMIUM -pictura
  3. GEORGE VASILCA –premiul PREMIUM -mozaic
  4. ILEANA ANGHEL MESTER-premiul  EXCELENT-pictura
  5. IRINA VERA  TEREBESI –premiul GENIAL -pictura
  6. IULIANA PASCA –premiul  EXCELENT-fotografie artistica
  7. LACRIMIOARA IVA- premiul PREMIUM -pictura digitala
  8.  MARIA  BABA– premiul GENIAL -pictura
  9. MARIA MAGDALENA TIRCHILA-premiul PREMIUM -pictura
  10. MELANIA STOICIU–premiul PREMIUM -pictura
  11. MIRCEA RUSTIUC- premiul GENIAL -pictura
  12. TATIANA ZAHARIUC- premiul EXCELENT -arta decorativa mărgele
  13. VICTOR  MANOLE-premiul EXCELENT -pictura

CREAȚII LITERARE

  1. AL FLORIN TENE– premiul EXCELENT
  2. ALICE PUIU- premiul EXCELENT
  3. ANA MUNTEANU DRĂGHICIpremiul PREMIUM
  4. ANGELA DUMBRAVA – premiul EXCELENT 
  5. ARPAD TOTH -premiul EXCELENT 
  6. AURELIA  OANCA -premiul PREMIUM
  7. AURELIA  RINJEA  -premiul EXCELENT 
  8. AURELIUS BELEI -premiul MAGNIFIC
  9. CAMELIA FLORESCU-premiul PREMIUM
  10. CARMEN FELICIA BAINTAN -premiul EXCELENT 
  11. CORINA  VLAD -premiul EXCELENT 
  12. CRISTIAN PAVEL -premiul MAGNIFIC
  13. CRISTIAN BODNARESCU -premiul EXCELENT 
  14. DELIA STAMATE- premiul MAGNIFIC
  15.  DIANA SOBLEA– premiul MAGNIFIC
  16. DORINA OMOTA- premiul GENIAL 
  17. ECATERINA ROLEA- premiul EXCELENT
  18. ELENA NETCU- premiul EXCELENT
  19. FLORENTINA DANU – premiul PREMIUM
  20. GABRIELA RAUCA- premiul GENIAL 
  21. GELU DRAGOS- premiul MAGNIFIC
  22. ILEANA PASCU – premiul PREMIUM
  23. IRINA VERA  TEREBESI- premiul MAGNIFIC
  24. IURIE BRASOVEANU – premiul MAGNIFIC
  25. KESSY ELLYS NYCOLLAS – premiul EXCELENT
  26. LACRIMIOARA IVA – premiul PREMIUM
  27. LIDIA IAREMA DUMBRAVA– premiul MAGNIFIC
  28. LIGIA ANA GRINDEANU- premiul EXCELENT
  29. LILIANA BADEA CARSTEA – premiul PREMIUM
  30. LILIANA ROIBU – premiul PREMIUM
  31. LILIANA TIREL-premiul MAGNIFIC
  32. LUCIAN DUMBRAVA- premiul GENIAL 
  33. MARA POPESCU VASILCA- premiul MAGNIFIC
  34. MARIA TRIF – premiul PREMIUM
  35. MARIAN COSTACHE- premiul PREMIUM
  36. MIHAIL COANDA- premiul PREMIUM
  37. MIOARA HUSUSAN- premiul EXCELENT
  38. NINA LAVRIC- premiul EXCELENT
  39. RADU BOTIS- premiul EXCELENT
  40. SIMONA MIHUTIU – premiul PREMIUM
  41. STEFAN DOROFTEI DOIMANEANU- premiul GENIAL 
  42. TEODORA CHIRIC- premiul MAGNIFIC
  43. TITINA NICA TENE – premiul PREMIUM
  44. TRANDAFIR SIMPETRU – premiul PREMIUM
  45. VASILE AIOANEI-premiul MAGNIFIC
  46. VASILE BELE- premiul EXCELENT
  47. VASILE DAN MARCHIS-premiul MAGNIFIC
  48. VICTOR MANOLE- premiul EXCELENT
  49. VIOLETA BOBOCEA- premiul EXCELENT

4.Diplome de EXCELENTA,  pentru  participarea la antologia GALAXY volumele 1-2-3-4 

Diplome de EXCELENTA,  pentru  participarea la antologia GALAXY  volumele 1-2-3-4 –diplomele se oferă în format electronic câștigătorilor

  1. AL FLORIN TENE – vol 1-2
  2. ALICE PUIU -VOL  1-2-3
  3. ANA MUNTEANU DRAGHICI    VOL 1-2-3-4
  4. ANAMARIA ILIESCU          vol 2
  5. ANGELA DUMBRAVA        vol 2-3-4
  6. ANISOARA LAURA MUSTETIU  vol 2
  7. ANTON CONSTANTIN vol 2-3-4
  8. ARPAD TOTH             VOL 1-2-3-4
  9. AURA UNGUREANU    VOL 1
  10. AUREL ROŞCA                    vol 3
  11. AURELIA CODESCU          vol 3-4
  12. AURELIA OANCA           VOL 1-3-4
  13. AURELIA RINJEA            VOL 1-2-3-4
  14. AURELIUS BELEI          VOL 1
  15. CAMELIA FLORESCU      VOL 1
  16. CORINA VLAD           VOL 1
  17. CRISTIAN BODNǍRESCU  vol 3-4
  18. CRISTIAN CHISTRUGA        VOL 1
  19. CRISTIAN PAVEL            VOL 1-2-3-4
  20. CRISTINA SERGHIESCU  VOL 1
  21. DELIA COPANDEAN        vol 3-
  22. DELIA STAMATE             VOL 1
  23. DIANA ION                      vol 3
  24. ECATERINA ROLEA             VOL 1-2-4
  25. ELENA COCA MAHALU   vol 2
  26. ELENA NETCU                VOL 1
  27. EUGEN ONISCU                  vol 3-4
  28. FLORENTINA DANU         vol 4
  29. GABRIELA RAUCA          VOL 1 -2-3-4
  30. GELU DRAGOS                vol 2-3-4
  31. GEORGE RIUREL BALAN   VOL 1
  32. GETA LIPOVANCIUC        VOL 1
  33. GHEORGHE AVRAM            vol 3-4
  34. GRIGORE CURCANU            vol 3-4
  35. ILEANA PASCU                  VOL 1
  36. IOAN ROMEO ROSIIANU  vol 2-3-4
  37. IONUT TENE                        vol 2
  38. IRINA VERA  TEREBESI        VOL 1-3-4
  39. KESSY ELLYS NYCOLLAS       vol 2-3-4
  40. KORCINSKI  KONSTANTIN  VOL 1
  41. LAURA ILINCA                      volumul 4
  42. LACRIMIOARA IVA       VOL 1-2-3-4
  43. LELIANA MIHAELA RADULESCU  vol 2
  44. LIGIA GRINDEANU        VOL 1
  45. LILIANA BADEA CARSTEA  vol 4
  46. LILIANA ROIBU              VOL 1
  47. LUCI TRUŞCǍ                    vol 3
  48. LUCIAN DUMBRAVA              vol 2-3-4
  49. MARA POPESCU VASILCA  VOL 1-2-3-4
  50. MARIA PETRESCU            VOL 1
  51. MARIA PICA BOSTINǍ            vol 3-4
  52. MARIA SANGEREAN        VOL 1
  53. MARIA TRIF                    VOL 1-2
  54. MARIAN COSTACHE     vol 2
  55. MARIANA MOGA       VOL 1
  56. MARIETA  CRISTIAN            VOL 2
  57. MARILENA DUMITRESCU    vol 4
  58. MIHAELA CD                  VOL 1-2-3-4
  59. MIHAELA PODUŢ -IENUŢAŞ  vol 3-4
  60. NICOLAE PETRESCU REDI   vol 3
  61. NINA LAVRIC                VOL 1-2-3-4
  62. OLGA  VADUVA GROGOROV  vol 4
  63. OLIMPIA SAVA                      vol 3
  64. RODICA MIJAICHE           VOL 1
  65. ROXANA TURCU            VOL 1
  66. SANDU CHIVA                      vol 3-4
  67. SERGIU GATLAN            VOL 1
  68. SILVIA MIHAILESCU           vol 2
  69. SIMONA MIHUTIU            VOL 1-3-4
  70. STEFAN DOROFTEI DOIMANEANU  vol 2
  71. TIMUR CHIS                   VOL 1
  72. TITINA NICA TENE            VOL 1-2
  73. TRANDAFIR  SIMPETRU   VOL 1-2-3-4
  74. TUDOSIA LAZǍR                    vol 3
  75. VASILE AIOANEI             vol 2
  76. VASILE BELE                   VOL 1-2
  77. VICTOR MANOLE        VOL 1-2-3-4
  78. VIOLETA BOBOCEA        VOL 1 -3
  79. VIOLETTA PETRE              vol 2

5. DIPLOME STEJARUL DE AUR 

DIPLOME STEJARUL DE AUR se oferă STEJARILOR LITERATURII ROMANE- pentru promovarea  talentelor literare și pentru întreaga activitate literara -diplomele se oferă în format electronic 

ACEASTA DIPLOMA  REPREZINTA O ÎNALTĂ APRECIERE  ȘI  SE POATE ACORDA  UNEI  PERSOANE O SINGURA DATA PE PARCURSUL VIEȚII  ( cel care a primit deja  aceasta diploma în edițiile anterioare  ale GALEI ARTELOR   poate primi  alt gen de diploma, ex: DIPLOMA DE EXCELENTA )

  1. ANA MUNTEANU DRAGHICI -promotor cultural, cronicar, poet, Presedinte al Cenaclului literar ”N.D.Cocea Anotimpuri”-Sighisoara,membru al Cenaclului Retro din Chicago, membru al Ligii Scriitorilor Romani
  2. ANISOARA LAURA MUSTETIU– scriitor, promotor  cultural, realizator si moderator radio PRODIASPORA  -Australia
  3. AURELIA OANCA– scriitor, cronicar, artist plastic, redactor al  revistei FREAMAT din Baia Mare  si  sef de departament al revistei  tiparite POEZII PENTRU SUFLETUL MEU, membru ASR, membru LSR, membru al Clubului ”Spinul” al epigramistilor Baia Mare
  4. AURELIA RINJEA– poet, artist plastic, cronicar si critic literar,  membru al World   Poets Association, Membru al Uniunii Poeților de Limba Romana
  5. CRISTINA FLOREA-promotor cultural  evenimente, spectacole, presedinte al  ASPE Asociația Socio-Culturală Prahova Excelsior Sinaia
  6. FLORENTINA DANU-poet,  interpret muzica populara ,promotor cultural,evenimente, concursuri si spectacole,  coordonator de antologii, redactor GRAI ROMANESC, membru al World Poets Association, Presedinte al World Poets Association filiala Brasov
  7. GEORGE CALIN– poet, cronicar, editor,Ambasador cultural,  coordonator de antologii, promotor cultural, evenimente, concursuri si spectacole,  presedinte APOLLON, redactor sef  revista, editor
  8. IONUT TENE– poet, jurnalist, istoric, critic literar, inspector de specialitate în cadrul Serviciului Învăţământ, Cultură, Culte al Primăriei municipiului Cluj-Napoca vicepresedinte Societatea Culturală Zalmoxis  si  presedintele Fundaţiei Culturale Sarmisegetuza , redactor sef si editor publicatii, membru LSR
  9. LUCIAN DUMBRAVA– poet, scriitor, artist, video editor, promotor cultural,  redactor și moderator  emisiune de radio POWER LOVE, video-redactor colaborator al revistei Poezii pentru sufletul meu
  10. TITINA NICA TENE- poet, promotor cultural si membru fondator  al Ligii Scriitorilor Romani
  11. VASILICA MITREA– scriitor, promotor cultural, președinte al Ligii  scriitorilor Dobrogeni  ,Membră în Consiliul de Administrație Liga Scriitorilor, Membră în Consiliul de Administrație USLR, Director de la Revista Culturala Metafora, Membră a Asociației Scriitorilor de Limba Română Quebec, Canada
  12. VICTOR MANOLE– scriitor, artist plastic,poet, cronicar  si colaborator al revistei Poezii pentru sufletul meu , membru al World Poets Association, membru al LSR, membru al Asociatiei Poetilor Mondiali
  13. VIOLETA BOBOCEA– scriitor, cronicar,  profesor de limba si literatura romana, poet, redactor  de reviste si  editor,  membru al Ligii Scriitorilor Buzau
  14. VIRGIL NICOLAE– scriitor- promotor cultural evenimente, concursuri literare, Presedinte al cenaclului literar ”Lucian Blaga” Sinaia

6. DIPLOME PENIȚA DE AURpentru volume publicate  și întreaga activitate literara 

DIPLOMELE  PENIȚA DE AUR- pentru volume publicate și întreaga activitate literara se vor diplomele se oferă în format electronic câștigătorilor

ACEASTA DIPLOMA  REPREZINTA O ÎNALTĂ APRECIERE  ȘI  SE POATE ACORDA  UNEI  PERSOANE O SINGURA DATA PE PARCURSUL VIEȚII  ( cel care a primit deja  aceasta diploma în edițiile anterioare  ale GALEI ARTELOR   poate primi  alt gen de diploma, ex: DIPLOMA DE EXCELENTA )

  1. AL FLORIN TENE
  2. ALICE PUIU
  3. ANTON CONSTANTIN
  4. CARMENA BAINTAN
  5. COSTACHE NASTASE
  6. CRISTIAN BODNARESCU
  7. ELENA CAPATANA
  8. FLORICA PATAN
  9. GABRIELA RAUCA
  10. GELU DRAGOS
  11. GETA LIPOVANCIUC
  12. IOAN ROMEO ROSIIANU
  13. KESSY ELLYS NYCOLLAS
  14. LACRIMIOARA IVA
  15. LIDIA GROSU
  16. LILIANA BADEA CARSTEA
  17. MARINELA BELU CAPSA
  18. MIRCEA MARCEL PETCU
  19. OLGA VADUVA GRIGOROV
  20. RODICA MIJAICHE
  21. SIMONA MIHUTIU
  22. TEODORA DUMITRU
  23. TRANDAFIR SIMPETRU
  24. VALERIU CIOBANU
  25. VASILE BELE

7.Diplome de Excelenta  pe 6 categorii  GALA ARTELOR LA MONTREAL 

LAUREAȚII DIN  MONTREAL  AI GALEI ARTELOR EDIȚIA A 3-A 2022 MONTREAL : Diplome de Excelenta pentru colaboratorii prezenți la GALA din MONTREAL   -personalități ale  comunității românești de la Montreal  care au contribuit la  păstrarea  graiului, a culturii  și a spiritualității romanești  CATEGORII :  pictura, creații literare, interpreți, instrumentiști  și ROMANI CU CARE NE MÂNDRIM – diplomele se acordă în format tipărit  tuturor laureaților  prezenți la GALA.

1. LAUREATI LA SECȚIUNEA : SCRIITORI

  1. ANNA TIMOTIN- scriitor
  2. MARIANA MANU – scriitor
  3. CRISTIAN PAVEL-poet
  4. CARMEN ILEANA IONESCU -poet
  5. LILIAN CUREVICI- scriitor
  6. EVA HALUS – scriitor și pictor
  7. GEORGE FILIP -poet
  8. ILEANA ANGHEL MEȘTER- POET și pictor

2.LAUREATI LA SECȚIUNEA : ARTA si DESIGN

  1. Isabella Larco – (copil 12 ANI  desen digital)
  2. Adrian Grigoropoli (-copil 13 ANI desen digital)
  3. Ofelia Armașu- (pictura si icoane)
  4. Monica Grecu- (pictura)
  5. Maria Baba(-pictura)
  6. Tatiana Zahariuc – (icoane din mărgele)
  7. NATALIA JEMANEAN-(artizan floral)
  8. LORNA CANTALARE (DESIGN VESTIMENTAR)

3.LAUREATI LA SECȚIUNEA : MEDIA,  REGIE, FILM

  1. Ardelean Adrian – realizator Ora românească
  2. ANA MARIA SURUGIU-jurnalist
  3. Marius Bălan -Escu Tv
  4. MARIA IONICESCU -ESCU TV
  5. Nicolae Lavric -TV
  6. Dacian IUCU – jurnalist si muzician
  7. Lucian Purici- director de platou  Universum Vip Studios
  8. LĂCRĂMIOARA PURICI-tehnician Universum Vip Studios

 4. LAUREATI LA SECȚIUNEA : INTERPREȚI MUZICA 

  1. TEA ISABELLA GOLUBCIUC-12 ANI- interpret
  2. CRISTIANA DAMIAN-12 ani- interpret 
  3. Alice Râncu-15 ANI-  interpret 
  4. Cătălina Mirică– SOLIST muzică ușoară
  5. Paula Alecu-SOLIST muzică populară
  6. Samoilă Roberto Gabriel -SOLIST muzică folk
  7. Aurelia Micu Carvatchi -SOLIST muzică populară
  8. VEACESLAV LAPIN -SLAVA- SOLIST muzică ușoară
  9. Leonid Șaramet-SOLIST operă, muzică populară și muzica ușoară
  10. FELICITAS BODIANU ISTOC – soprano

5. LAUREATI LA SECȚIUNEA :INSTRUMENTIȘTI

  1. Nikita Hacina, 10 ani. pian 
  2. Bezna Răzvan- chitară clasică
  3. Iulian Gugu- clape , saxofon, clarinet
  4. Marius Luca- instrumentist  chitară
  5. Marius Baetică– vioară, clape
  6. Codrut Carvatchi- vioara
  7. Călin Rotar – chitară
  8. CLEOPATRA ISTOC-violonistă
  9. Mircea Gheorghescu- fluier și  alte instrumente de suflat 

6. LAUREATI LA SECȚIUNEA : ROMÂNI CU CARE NE MÂNDRIM ( în această secțiune intră oameni de știință, cercetători, profesori, sportivi,  reprezentanți ai comunitățiisusținători ai culturii, etc) 

  1. Antony Cocioabă 8 ani,sport
  2. Selena Popsoi- olimpică la matematică -9 ani
  3. Sorin Alexandru -antrenor karate, campion 
  4. Elena Grădinaru- susține comunitatea artistică, recită
  5. Dr Valenitin Nelea-profesor olimpici 
  6. Doina Balzer– organizator  MONDOKARNAVAL
  7. Otilia Tunaru -director Junimea Română
  8. ELENA HAIDET -biochimist cercetător
  9. LEONARD DOROFTEI – campion  de box
  10. Caterina Iacob-sport campioană mondială
  11. David Iacob -sport -medalia de argint
  12. VALERIEA IANCU- susține comunitatea culturală, recită, cor 
  13. VANIA ATUDOREI-cercetător și promotor cultural 
  14. Diana Serena Bunea-prof Junimea Româna
  15. BASILE GLIGA- membru de seamă al comunității 
  16. Edviga IORDACHI- prezentator evenimente  culturale
  17. Camelia Mirela Călin -prof Junimea Româna
  18. IOAN BUJDEI – profesor  matematică Junimea Româna
  19. RĂZVAN BOABES – student 17 ani la Standford , campion informatică
  20. Mihai ROMAN- promotor cultural DOMENIUL ROMAN

MIHAELA FLORI gale

Felicitări  tuturor laureaților GALEI  ARTELOR ediția a 3-a, Montreal 2022!

Vă așteptăm cu drag la GALA ARTELOR ediția  a 4-a Montreal, 2023!

 

Mai citește:

GALAXY vol. 1* Aurelia Rinjea*O CONSTELAȚIE A POEZIEI

Mihaela CD- cronică literară-Scrieri memorabile unite într-o constelație literară românească de excepție-GALAXY în 4 volume

IMPRESII de la GALA ARTELOR ediția a 3-a Montreal, 2022

Aurelia Oancă -pentru a treia oară laureată a GALEI ARTELOR la Montreal

GALA ARTELOR  ediția a 3-a Montreal 27august 2022 Montreal Lista 147 Diplome de Excelenta pentru colaboratorii din întreaga lume.

LAUREAȚII -6 secțiuni- din Montreal ai GALEI ARTELOR ediția a 3-a 2022

Antologia GALAXY ecouri literare românești (4 volume) lansată la GALA ARTELOR ediția a 3-a Montreal 27 august  2022

 

GALAXY -VOLUMUL 4-antologie de ecouri literare -autori români contemporani,FORMAT TIPĂRIT (SOFTCOVER)

GALAXY -VOLUMUL 4-antologie de ecouri literare -autori români contemporani, este un dans al constelaţiilor cuvântului, plămădit din lutul iubirii eterne, într-o coregrafie unică cu tematica universală. In cele 392 PAGINI cuprinde 34 de scriitori contemporani. Transportul este inclus, livrare oriunde în lume! OFERTA LIMITATA!

35,00 EUR

PRIN OCHII MEI -format TIPĂRIT (softcover)

PRIN OCHII MEI este o carte de proza, eseuri, articole și cronici literare. Cartea este tipărita color si conține 242 de pagini. In aceasta carte scriitoarea Mihaela CD va invita sa priviți lumea prin ochii ei. Primele 100 cărți vor beneficia de transport gratuit ! Comanda acum cartea Prin ochii mei în format tipărit și primești și un semn de carte gratuit!

35,00 CAD

Un gând despre „GALA ARTELOR ed 3-a -GALA LAUREAȚILOR 2022

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.