
România scufundată în dictatură
mascată, trezește-te române!
Rețeaua soroşistă și-a extins tentaculele atât asupra Americii cât și asupra Europei. Dacă SUA a reușit să se trezească și să se salveze prin aducerea la Casa Albă a președintelui Donald Trump, Europa colcăie încă în mocirla impusă de la Bruxelles iar României îi sunt dictate cu strictețe noile reguli venite din exterior.
La 24 noiembrie 2024, în primul tur al alegerilor prezidențiale, Călin Georgescu a obținut cel mai mare număr de voturi. Cu toate acestea, pe 6 decembrie 2024, Curtea Constituțională a anulat integral alegerile, invocând influențe externe, în special o presupusă campanie orchestrată de Rusia pe rețelele sociale.
Dacă sub presiunea maselor și a parlamentului, președintele soroșist Johannis și-a prezentat până la urmă demisia, poporul s-a trezit în schimb cu un înlocuitor la fel de slugarnic și corupt, condus de păpușarii soroșisti. Președintele interimar Ilie Bolojan împreună cu guvernul ilegitim condus de Marcel Ciolacu uită de dreptul suveran al poporului român, ei slujind unui singur stăpân așezat în jilțul de la Bruxelles.
Observăm o luptă intensă, acidă și acerbă a statului paralel care vrea cu orice chip să îi interzică lui Călin Georgescu să candideze pentru că el reprezintă o foarte mare amenințare pentru toți cei care se află astăzi la putere. Metodele folosite se referă la manipularea mass-mediei, discreditare, arestări percheziții, dosare penale ale tuturor apropiaților candidatului, hârțuirea pe toate căile, amenințări directe și indirecte, după modelul celor folosite în cazul președintelui Trump.
Constituția României stabilește clar împărțirea puterilor în stat și dreptul de exprimare liberă, dreptul de a alege și de a fi ales. Direcția actuală este spre limitarea drepturilor cetățenilor iar guvernul lucrează la o lege prin care se îngrădesc drepturile de liberă exprimare a opiniilor iar cei care comentează și sunt nemulțumiți de situația actuală sau își exprimă simpatia pentru Călin Georgescu vor fi amendați și ridicați imediat.
Principiile fundamentale care stau la baza democrației sunt: suveranitatea poporului, separația puterilor în stat, respectarea drepturilor omului și statul de drept. Suveranitatea poporului presupune că puterea aparține cetățenilor, care o deleagă prin alegeri libere și corecte. Separația puterilor în stat garantează echilibrul dintre legislativ, executiv și justiție, prevenind abuzurile de putere. Respectarea drepturilor omului este esențială pentru protejarea indivizilor de discriminare și opresiune, iar statul de drept asigură aplicarea legilor în mod egal pentru toți cetățenii.
Statele Unite ale Americii au tras multiple semnale de alarmă privind încălcarea principiilor democrației în România iar presa din întreaga lume este cu ochii ațintiți pe evenimentele care se întâmplă în țara noastră. Aceste lucruri sunt extrem de grave pentru că imaginea României nu va mai putea fi redresată prea ușor.
Direcțiile de la Bruxelles vin îmbrăcate în haina menținerii păcii în Ucraina dar în fapt UE dorește continuarea războiului iar mai marii sataniști ai lumii doresc chiar escaladarea conflictului spre un al treilea război mondial. Franța încearcă să împingă România și Moldova în acest război prin declarații instigatoare ale președintelui Macron care arată cu degetul spre Rusia.
România din păcate nu are propria opinie ci stă în poziția ghiocel în fața marilor puteri în loc să fie neutră, iar cei aflați în fruntea țării nu transmit la Bruxelles așteptările reale și dorințele poporului.
Manipularea poporului se face prin legi mascate care au ca scop controlul populației prin orice mijloace. Guvernul României pregătește în interiorul Ministerului Energiei un centru de urgență numit Centrul Operativ pentru Situații de Urgență (COSU) în cadrul căruia se va pregăti economia națională și teritoriul țării pentru Apărare, Mobilizare și Rechiziții.
Este clar că se pregătește o situație de criză iar rolul acestui centru operativ va fi în alte cuvinte să obțină controlul populației pe toate palierele. Alte legi pregătitoare și mascate au precedat acestei decizii iar una dintre aceste legi prevede că atât pe timp de pace cât și pe timp de război controlul armatei române poate fi preluat de un comandant al unei armate străine. Extrem de periculos, la fel ca de altfel legea prin care se dă dreptul OMS ului de a lua hotărâri asupra sănătății populației țării.
Ursula a anunțat în cadrul ultimei întâlniri europene cu statele membre, direcția înarmării masive si urgente a Europei și susținerea Ucrainei până la capăt. În acest sens 800 de miliarde de dolari vor fi folosiți pentru înarmare, bani care vor îndatora și mai mult țările membre.
Poporul român nu își dorește război, nu vrea să își trimită fiii pe front dar prin acest nou organism COSU, în timp de criză, mobilizare, cataclisme, dezastre, răscoală sau război, statul devine stăpân pe proprietățile și resursele private, putând să direcționeze cetățenii și serviciile tuturor firmelor pentru nevoile de apărare. Mai pe înțelesul tuturor acest lucru înseamnă deposedare, cenzură și dictatură!
Imaginați-vă că în cazul adoptării acestei legi românii nu vor mai putea să își apere proprietatea, vor fi obligați să urmeze ordinele fără drept de a răspunde și să meargă pe front sau în caz de nesupunere în pușcărie. Iar denumirea de ’’stare de urgență’’ sau de asediu nu se referă numai la război, practic statul poate decreta ’’stare de urgență’’ chiar și în cazul unor manifestații populare. Astfel oligarhii lumii ar putea să se folosească de nemulțumirea maselor datorată de alegeri pentru a băga țara într-o stare de urgență.
Nu știm dacă se pregătește intrarea imediată a țării în război dar recentele provocări pe care le manifestă Franța contra Rusiei ne dau impresia că asta se vrea. Macron, Maia Sandu, Ursula și Bolojan fac parte din rețeaua soroşistă care s-au folosit de fondurile USAID pentru a dirija massmedia împotriva candidatului Georgescu. Posibil să se dorească o escaladare pe linia Moldova pentru intrarea României în război.
Pentru oligarhii lumii un război mondial este convenabil, pentru că asta le aduce celor de la butoane foarte mulți bani iar sataniștilor ologarhi le oferă bucuria reducerii populației lumii și puterea globală asupra lumii.
Românii, indiferent ce preferințe electorale au, trebuie să se trezească și să realizeze că aceste lucruri nu au fost realizate de Georgescu ci de guvernul actual. Chiar dacă aceste legi se dau din umbră, mascat, oamenii trebuie să înțeleagă că se încearcă să li se ia dreptul de a vota, dreptul asupra proprietății, limitarea dreptului la exprimare liberă, încălcând astfel Constituția României.
În lumina ultimelor evenimente interne și externe ne întrebăm oare ce întâmplări și ce alte amenințări ar trebui să mai apară ca poporul român să se trezească? România este cufundată într-o dictatură mascată, trezește-te române!
Mihaela CD
TWUC, WPAC, LSR
Despre autoarea MIHAELA CD:
Cv literar-artistic Mihaela CD
Cv literar-artistic : Mihaela CD
Despre cartile autoarei Mihaela CD
Melodii pe versuri scrise de: Mihaela CD
Pictura si art design by Mihaela CD
Mai citește:
Cum pot să mă înscriu în clubul GOLD al revistei tipărite PPSM?
Cum pot publica si eu in revista?
COMANDA ANTOLOGIILE STELARIS -3 VOLUME!
Lara si David Semenescu -Invitati la emisiunea SALUT ROMANESC DIN MONTREAL partea 2-a
AL FLORIN TENE-Răspunsuri de azi pentru “Întrebări pentru mai târziu “de Mihaela CD
GALA LAUREATILOR *GALA ARTELOR ediția a 5-a 2024- laureații din lumea întreagă
Impresii de la evenimentul DE DOR SI DE DRAG-lansarea cărții DORUL CUVINTELOR
Impresii si felicitări primite *GALA ARTELOR ediția a 5-a 2024
INVITAȚIE DE PARTICIPARE LA REVISTA tipărită nr 17/2024
Lansare de carte -Dorul dintre aripi-ALEXANDRINA IURCU BALAN
EMISIUNI SALUT ROMANESC DIN MONTREAL-talk-show
Doneaza din suflet pentru sufletul tau

REVISTA TIPARITA CU NUMARUL 15
Cumpără numărul 15 al revistei de colecție Poezii pentru sufletul meu, cu numai 25 CAD .De o calitate excepțională imprimata color revista de colecție Poezii pentru sufletul meu este o revista trimestriala de literatura, arta și cultura ce iți aduce frumosul în suflet.
25,00 CAD

REVISTA TIPARITA NUMARUL 14 POEZII PENTRU SUFLETUL MEU
Cumpără numărul 14 al revistei de colecție Poezii pentru sufletul meu, cu numai 25 CAD .De o calitate excepțională imprimata color revista de colecție Poezii pentru sufletul meu este o revista trimestriala de literatura, arta și cultura ce iți aduce frumosul în suflet.
25,00 CAD

cartea DORUL CUVINTELOR format TIPARIT (softcover)
Este un volum de poezii în limba română, care adună în paginile sale creații literare ale celor două autoare semnatare: Mihaela CD și Aurelia Rînjea. Poetele își manifestă dorul pentru plaiurile natale, copilărie, părinți, etc în versuri încărcate de emoție și iubire, rememorând dragostea pe care o au fiecare pentru cuvântul scris. Cartea reprezintă o împletire de două stiluri literare diferite, dar care împărtășesc aceleași valori. Cartea are 250 de pagini și conține cv urile literare ale celor două poete. Comanda volumul acum si primești transport gratuit(primele 100 de comenzi)
35,00 CAD

CARTEA RECOLORAREA CUVINTELOR FORMAT TIPARIT (SOFTCOVER)
Este o carte de eseuri, impresii, articole, recenzii și cronici literare în limba română, care invită cititorul să privească viața într-un mod optimist recolorând cuvintele în nuanțe vesele și pozitive, încărcând fiecare slovă în haina iubirii, a înțelegerii, a prieteniei. Cartea are 232 de pagini color și este împărțită în 7 capitole, însoțite de imagini reprezentative. Comanda cartea pentru a te bucura de transport gratuit (primele 100 de comenzi) si un semn de carte gratuit.
35,00 CAD

Precomandă -FEMEIA CARE A UITAT SĂ MAI PLÂNGĂ -format TIPĂRIT (Softcover)
Femeia care a uitat sa mai plângă este romanul care te acaparează și la care te mai gândești o vreme chiar dacă ai terminat de citit cartea. Acest roman este inspirat dintr-o poveste de viată reală, extrem de interesantă și palpitantă. Cartea va fi disponibila din luna septembrie 2023.Precomanda romanul înainte de lansare la un preț promoțional de 45$ în loc de 50$ și vei beneficia de livrare gratuita, un autograf din partea autoarei și un semn de carte.
45,00 CAD

CU SUFLETUL ÎN PALMĂ-format tipărit (softcover)
Cartea CU SUFLETUL ÎN PALMĂ te va purta în universul liric al scriitoarei Mihaela CD care își pune sufletul în palma cititorului oferindu-i poezii din sufletul său pentru sufletul cititorului. Comandă acum această bijuterie literară care iți va încânta sufletul cu siguranță și vei beneficia de transport gratuit oriunde în lume și vei primi un semn de carte cadou!
35,00 CAD

Abonament PENTRU CITITORI revista TIPARITA
Abonament 4 numere/an. A câștigat PREMIUL LIGII SCRIITORILOR DIN ROMANIA -” PUBLICATIA LITERARA A ANULUI 2023 ” Revista de colecție de o calitate excepțională, integral color, care cuprinde literatura, arta, interviuri, articole si evenimente culturale. Aboneaza-te si colecționează fiecare număr al revistei tipărite timp de un an pentru numai 100 dolari canadieni.
100,00 CAD

Doneaza din suflet pentru sufletul tau!
Vino alături de noi! Arata ca iti pasa! Sustine munca si seriozitatea de 5 ani a revistei noastre prin donația ta de azi! Nicio suma nu este prea mica sau prea mare! Prin donatia ta de azi ne vei ajuta sa continuam sa oferim bucurii pentru suflet romanilor din lumea intreaga! Sterge cifra 1 si scrie in locul ei suma pe care doresti sa o donezi! Iti multumim anticipat!
1,00 EUR
Descoperă mai multe la Poezii pentru sufletul meu
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.


De ce încercați mereu să denigrați țara dv. de baștină? Realul din țara noastră e cu totul altul de cât se vehiculează pe rețelele de socializare!! Am vrut să nu comentez la tot ce încercați dv. să scoateți în evidență, uitând de frumusețea poeziei pe care o apreciam la dv. dar, am simțit nevoia s-o fac astăzi. Îmi cer scuze pentru îndrăzneală, dar tot ceea ce credeți dv. cei din diaspora ne îngreunează trăirea. Nu pot accepta violența fizică și verbală, acuzele nefondate culese de la cei care manipulează voit democrația prost înțeleasă, cei pe care-i susțineți dv.
O zi frumoasă!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
ApreciazăApreciază
… Mă întristează că situația actuală are un efect( încă un efect rău) distrugător asupra relațiilor dintre românii de unde se află ei. Eu sunt un român înfricoșat care trăiesc în țară, întristat și dezorientat de ce citesc, aud văd, deduc bine sau nu, dar știu , cred și jur și eu că ,,Poporul român nu își dorește război, nu vrea să își trimită fiii pe front,,, vrea doar pace în țara sa si pace între țări. Pacea nu se obține prin a arunca cu pietre la propriu și la figurat intre noi, sau între alte popoare… Nu am dedus ,,denigrare față de țara de baștină,, din partea distinsei scriitoare, doamna Mihaela CD, dar cred că tocmai îngrijorarea față de situația țării, uneori se întâmplă între ,,epistole,, să se ajungă la acuze, poate dintr-o ușoară neînțelegere de formă, dar cu același crez de fond dragostea față de țară. Fiecare ne întrebăm, ne îngrijorăm :Quo vadis România, quo vadis…?
ApreciazăApreciază