PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL „GEORGE ENESCU” 2021

 

george enescu

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL „GEORGE ENESCU” 2021

 

București, România, 28 august – 26 septembrie 2021

Ediție desfășurată sub Înaltul Patronaj al Președintelui României

Președinte de Onoare ZUBIN MEHTA

Director Artistic VLADIMIR JUROWSKI

Producător Guvernul României prin Ministerul Culturii

Coproducător Societatea Română de Radiodifuziune

Organizator ARTEXIM

 

PROGRAM

 

SÂMBĂTĂ 28.08

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

PAAVO JÄRVI dirijor

HILARY HAHN vioară

SARAH NEMȚANU concertmaestru

Enescu Rapsodia română în re major op.11 nr. 2

Sibelius Concertul în re minor pentru vioară și orchestră op. 47

Rahmaninov Simfonia nr. 2 în mi minor op. 27

DUMINICĂ 29.08

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

Program TBA

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

SINFONIA OF LONDON

JOHN WILSON dirijor

VALENTIN ȘERBAN vioară – câștigător al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2020/2021

JAEMIN HAN violoncel – câștigător al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2020/2021

Enescu Uvertura de concert pe teme populare românești op. 32

Brahms Dublu concert pentru vioară, violoncel și orchestră în la minor op. 102

Korngold Simfonia in fa diez major

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Sir SIMON RATTLE dirijor

Enescu Isis

Stravinski Simfonia în 3 mișcări

Stravinski Simfonia în do major

Enescu Rapsodia română în la major op. 11 nr. 1

LUNI 30.08

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

FILARMONICA MĂRII BALTICE

KRISTJAN JÄRVI dirijor

MARIA JOAO PIRES pian

Kristjan Järvi Aurora

Mozart Concertul nr. 9 în mi bemol major pentru pian și orchestră K. 271

Enescu Simfonia nr. 2 în la major op. 17

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

4

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Sir SIMON RATTLE dirijor

MAGDALENA KOŽENÁ mezzosoprană

Ondřej Adámek Ciclu de lieduri (legat de Simfonia nr. 10 de Mahler), compus special pentru Magdalena Kožená

(primă audiție)

Beethoven Simfonia nr. 6 în fa major op. 68, Pastorala

MARȚI 31.08

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

FILARMONICA MĂRII BALTICE

KRISTJAN JÄRVI dirijor

VIKTORIA MULLOVA vioară

Pärt Swansong

Pärt Fratres

Pärt Passacaglia (pentru vibrafon și instrumente cu coarde)

Ceaikovski Lacul lebedelor (simfonie dramatică, ar. Kristjan Järvi)

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA SIMFONICĂ A RADIODIFUZIUNII DIN BERLIN

VLADIMIR JUROWSKI dirijor

Anatol Vieru Clepsidra I (Sonnenuhr) op. 52

Stravinski Concertul pentru pian și instrumente de suflat

YEON-MIN PARK pian – câștigătorea Concursului Internațional George Enescu 2020/2021

Șostakovici Două piese pentru octet de coarde op. 11

Hindemith Simfonia Mathis der Maler

MIERCURI 01.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ DIN LAUSANNE

JOSHUA WEILERSTEIN dirijor

CHRISTIAN TETZLAFF vioară

Dvořák Serenada în re minor pentru suflători și corzi grave op. 44

Beethoven Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 61

Enescu Octetul pentru coarde în do major op. 7 (aranjament pentru orchestră de coarde)

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA SIMFONICĂ A RADIODIFUZIUNII DIN BERLIN

CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

VLADIMIR JUROWSKI dirijor

IOSIF ION PRUNER dirijorul corului

CARMEN LIDIA VIDU regizor multimedia

Stravinski Simfonia pentru instrumente de suflat

Stravinski Variațiunile In memoriam Aldous Huxley

5

Stravinski Potopul: o piesă muzicală (Alegorie biblică bazată pe povestea Arcei lui Noe)

STEFAN KAMINSKI Narator, Noe, Soția lui Noe (rol vorbit)

VLADIMIR OGNEV Vocea lui Dumnezeu (bas 1)

BASTIAN KOHL Vocea lui Dumnezeu (bas 2)

IVAN TURŠIĆ Diavolul, un proclamator (tenor)

Stravinski Vulpea

Stravinski Nunta (scene coregrafice cu muzică și cânt pentru voci, 4 piane și percuție)

DARIA TEREKHOVA soprană

ELENA MANISTINA mezzosoprană

ALEXANDER FEDOROV tenor

VLADIMIR OGNEV bas

DANIEL CIOBANU pian (laureat al Concursului Internațional Arthur Rubinstein)

ANDREI LICAREȚ pian

MIHAI RITIVOIU pian (laureat al Concursului Internațional George Enescu)

ALEXANDRA SILOCEA pian

JOI 02.09

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ DIN LAUSANNE

JOSHUA WEILERSTEIN dirijor

CRISTIAN BUDU pian

Mozart Simfonia nr. 31 în re major K. 297/300a, Paris

Schumann Concertul în la minor pentru pian și orchestră op.54

George Benjamin Canon și Fugă

Haydn Simfonia nr. 82 în do major Hob. I:82, Ursul

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA TEATRULUI SCALA

ANDRÉS OROZCO-ESTRADA dirijor

DANIEL MÜLLER-SCHOTT violoncel

Dvořák Concertul în si minor pentru violoncel și orchestră op. 104

Dvořák Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95, Din lumea nouă

VINERI 03.09

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

CAMERATA BALCANICA și CAMERATA REGALĂ

CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE dirijor

Piazzolla Anotimpurile la Buenos Aires

SHLOMO MINTZ vioară

Vivaldi Anotimpurile

AVI AVITAL mandolină

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA TEATRULUI SCALA

ANDRÉS OROZCO-ESTRADA dirijor

6

JULIAN RACHLIN vioară

Enescu Suita I pentru orchestră op. 9

Mozart Concertul nr. 3 în sol major pentru vioară și orchestră K. 216

Berlioz Simfonia fantastică op. 14

SÂMBĂTĂ 04.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

CVARTETUL DANEL cu LISE DE LA SALLE pian

Enescu Sonata nr. 3 în re major pentru pian op. 24

Debussy Cvartetul de coarde în sol minor op. 10

Franck Cvintetul cu pian în fa minor

13.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ-NAPOCA

ALEXANDER LIEBREICH dirijor

Cornel Țăranu Simfonia aforistică

Jiří Kadeřábek In me la morte pentru soprană și orchestră

DIANA ȚUGUI soprană

Dieter Ammann Concert pentru pian

ANDREAS HAEFLIGER pian

Pascal Dusapin Wenn du dem Wind pentru mezzosoprană și orchestră

IULIA MERCA mezzosoprană

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE STAT DIN ATENA

STEFANOS TSIALIS dirijor

SASKIA GIORGINI pian – câștigător al Concursului Mozart din Salzburg în 2016

Nikos Skalkottas Cinci dansuri grecești – Peloponnisiakos 1 (Ser. I/3) / Epirotikos 1 (Ser. I/4) / Epirotikos 2 (Ser. III/2) /

Hostianos (Ser. III/1) / Kleftikos (Ser. III/3)

Enescu Fantezia pentru pian și orchestră

Franck Simfonia în re minor

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

PHILHARMONIA LONDON

SANTTU-MATIAS ROUVALI dirijor

NEMANJA RADULOVIĆ vioară (laureat al Concursului Internațional George Enescu 2001)

Bartók Suita de dansuri Sz. 77

Prokofiev Concertul nr. 2 în sol minor pentru vioară și orchestră op. 63

Enescu Simfonia nr. 3 în do major op. 21

DUMINICĂ 05.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

CVARTETUL FINE ARTS

7

ITAMAR GOLAN pian

Beethoven Cvartetul de coarde nr. 1 în fa major op.18 nr.1

Șostakovici Cvartetul de coarde nr. 1 op. 49

Enescu Cvintetul cu pian în re major (1896)

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII MIHAIL JORA DIN BACĂU

JESSICA COTTIS dirijor

Dan Dediu Spini op. 153

Julia Wolfe Window of Vulnerability

Jonathan Dove Exile, Concert pentru violoncel, bariton și orchestră

RAPHAEL WALLFISCH violoncel

SIMON KEENLYSIDE bariton

Mark-Anthony Turnage Speranza

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

LONDON MOZART PLAYERS

NICOLAE MOLDOVEANU dirijor

Corul Național de Cameră MADRIGAL – MARIN CONSTANTN

ANNA UNGUREANU dirijorul corului

Mozart Concertul nr. 4 în mi bemol major pentru corn și orchestră K. 495

FELIX KLIESER corn

Mozart Marea Missă în do minor K. 427

ELENA MOȘUC soprană

EMILIE ROSE BRY soprană (laureată a Concursului Internațional de Canto Georges Enesco de la Paris)

IOAN HOTEA tenor

ADRIAN SÂMPETREAN bas

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

PHILHARMONIA LONDON

JOSÉ CURA dirijor

CORUL ACADEMIC RADIO

CIPRIAN ŢUŢU dirijorul corului

CORUL DE COPII AL RADIODIFUZIUNII ROMÂNE

RĂZVAN RĂDOS dirijorul corului

José Cura Modus

José Cura Te Deum dedicat aniversării celei de-a 25-a ediții a Festivalului (primă audiție)

pentru soprană, cor și cor de copii

ELISA BALBO soprană

José Cura Ecce Homo

ELISA BALBO Maria (soprană)

RAMÓN VARGAS Cristo (tenor)

Terțet vocal: ROXANA CONSTANTINESCU alto; MARIUS VLAD BUDOIU tenor; NICOLAS TESTÉ bas

LUNI 06.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

8

ORCHESTRA DE CAMERĂ DIN BASEL

ÁDÁM FISCHER dirijor

ALEXANDRA DARIESCU pian

Clara Schumann Concertul în la minor pentru pian și orchestră op. 7

Mendelssohn Simfonia nr. 3 în la minor op. 56, Scoțiana

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICII DIN MÜNCHEN

VALERY GERGIEV dirijor

LEONIDAS KAVAKOS vioară

Ceaikovski Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 35

Bruckner Simfonia nr. 6 în la major WAB 106

MARȚI 07.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS

JOSHUA BELL dirijor și solist

Dvořák Concertul în la minor pentru vioară și orchestră op. 53

Beethoven Simfonia nr. 3 în mi bemol major op. 55, Eroica

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICII DIN MÜNCHEN

VALERY GERGIEV dirijor

GAUTIER CAPUÇON violoncel

Enescu Suita a III-a pentru orchestră op. 27, Săteasca

Șostakovici Concertul nr. 1 în mi bemol major pentru violoncel și orchestră op. 107

Brahms Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

MIERCURI 08.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA FILARMONICII REGALE DIN LONDRA

VASILY PETRENKO dirijor

JULIA FISCHER vioară

Enescu Suita a II-a pentru orchestră op. 20

Mendelssohn Concertul în mi minor pentru vioară și orchestră op. 64

Brahms Simfonia nr. 4 în mi minor op. 98

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICĂ DIN LONDRA

EDWARD GARDNER dirijor

PATRICIA KOPATCHINSKAJA vioară

Tippett Dansuri rituale din opera Căsătoria de vară

9

Enescu Sonata nr. 3 pentru pian și vioară op. 25, „în caracter popular românesc” (aranjament pentru vioară și

orchestră de Valentin Doni)

Elgar Variațiunile Enigma

JOI 09.09

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA FILARMONICII REGALE DIN LONDRA

VASILY PETRENKO dirijor

DMITRY SITKOVETSKY vioară

Ravel Suita Mama mea, gâsca

Enescu Capriciul român pentru vioară și orchestră

Beethoven Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICĂ DIN LONDRA

EDWARD GARDNER dirijor

NICOLAS ALTSTAEDT violoncel

Wagner Uvertura Tannhäuser

Enescu Simfonia concertantă în si minor pentru violoncel și orchestră op. 8

Sibelius Simfonia nr. 2 în re major op. 43

VINERI 10.09

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ENSEMBLE L’ARPEGGIATA

CHRISTINA PLUHAR teorbă și conducere muzicală

PHILIPPE JAROUSSKY contratenor

CÉLINE SCHEEN soprană

JUDITH STEENBRINK vioară barocă

CATHERINE AGLIBUT vioară barocă

FILIP REKIEĆ vioară barocă

LATHIKA VITHANAGE vioară barocă

ANIA NOWAK violă barocă

RODNEY PRADA viola da gamba

JOSETXU OBREGON violoncel baroc

LEONARDO TERRUGGI contrabas

JOSEP MARIA MARTI DURAN teorbă și chitară barocă

DANI ESPASA orgă

Program: Stabat mater – Caldara & Pergolesi

Antonio Caldara Introducere din La Passione di Gesu Cristo Signor Nostro

Antonio Caldara „Per il Mar del Pianto Mio” – Aria Maddalenei din Maddalena ai piedi di Cristo (Céline Scheen)

Antonio Caldara „Só, lieti festeggiate” – Aria di Amor Celeste din Maddalena ai piedi di Cristo (Philippe Jaroussky)

Antonio Caldara „Pompe inutile” – Aria Maddalenei cu violoncel solo din Maddalena ai piedi di Cristo (Céline

Scheen)

Antonio Caldara „Quel buon pastor son io” din La morte di Abel (Philippe Jaroussky)

Antonio Caldara „In lagrime stemprato il cor qui cade” – Aria Maddalenei din Maddalena ai piedi di Cristo (Céline

Scheen)

George Frideric Handel „Lascia quel spina” – Aria lui Piacere din Il Trionfo del Tempo e del Inganno (Philippe

Jaroussky)

10

Giovanni Battista Pergolesi

  1. Stabat Mater
  2. Cujus Animam

III. O quam tristis

  1. Quae moerebat
  2. Quis est homo
  3. Vidit suum

VII. Eia Mater

VIII. Fac ut ardeat

  1. Sancta Mater
  2. Inflamatus

XII. Quando corpus – Amen

(Céline Scheen, Philippe Jaroussky)

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA ȘI CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

AINĀRS RUBIĶIS dirijor

IOSIF ION PRUNNER dirijorul corului

NONA CIOBANU regizor multimedia

Korngold Die tote Stadt (versiune concertantă)

ROLF ROMEI Paul (tenor)

CRISTINA PĂSĂROIU Marietta (soprană)

MARKUS WERBA Frank (bariton)

CRISTINA DAMIAN Brigitta (contralto)

SOLOMIA LUKYANETS Juliette (soprană)

STEPHANIE HOUTZEEL Lucienne (mezzosoprană)

MICHAEL GNIFFKE Victorin (tenor)

ȘERBAN VASILE Fritz (bariton)

IGOR MOROZOV Contele Albert (tenor)

SÂMBĂTĂ 11.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

CLARA HASKIL TRIO

NINA REDDIG vioară / KAJANA PAČKO violoncel / FIL LIOTIS pian

Invitați: ÄNEAS HUMM bariton / JUDIT POLGAR pian

Bartók Sonata pentru vioară solo, Tempo di ciaccona

Bartók Lieduri

Enescu Trio cu pian în la minor

Enescu Șapte cântece pe versuri de Clément Marot pentru voce și pian

Ravel Trio pentru pian, vioară și violoncel

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

RUMON GAMBA dirijor

PETER JABLONSKI pian

Remus Georgescu Patrium Carmen (SuitĂ Dacică)

Patrick Hawes Concert pentru pian

11

Tim Benjamin Simfonie

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

MÜNCHENER BACH-ORCHESTER UND CHOR

HANSJÖRG ALBRECHT dirijor

Bach Johannes-Passion

REGULA MÜHLEMANN soprană

WIEBKE LEHMKUHL alto

PATRICK GRAHL tenor

DANIEL JOHANNSEN tenor (Evanghelist)

MICHAEL VOLLE bas

CHRISTIAN IMMLER bas

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICĂ DIN ISRAEL

LAHAV SHANI dirijor

GIL SHAHAM vioară

Haydn Simfonia nr. 104 în re major H. 1/104

Brahms Variațiuni pe o temă de Haydn op. 56

Brahms Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 77

DUMINICĂ 12.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

CYPRIEN KATSARIS pian

MANUEL FISCHER-DIESKAU violoncel

Schumann Adagio și Allegro op. 70

Enescu Trei melodii, aranjament pentru violoncel și pian (Le desert, Le galop, Soupir)

Enescu Allegro în fa minor pentru violoncel și pian

Brahms Sonata nr. 2 în fa major pentru violoncel și pian op. 99

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII MOLDOVA DIN IAȘI

ADRIAN PETRESCU dirijor

Martin Torp Concert pentru pian și orchestră

CRISTIAN NICULESCU pian

Fred Popovici Concert pentru vioară și orchestră

PATRICIA KOPATCHINSKAJA vioară

Henning Kraggerud Suită din Equinox

HENNING KRAGGERUD vioară

Peter Ruzicka Furioso

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ A FILARMONICII GERMANE DIN BREMEN

JÉRÉMIE RHORER dirijor

DIANA DAMRAU soprană

12

  1. Strauss Metamorfoze, Studiu pentru 23 de coarde solo (TrV 290, AV 142)
  2. Strauss Șase lieduri op. 68; „Das Rosenband” op. 36/1; „Ständchen” op. 17/2; „Freundliche Vision” op. 48/1;

„Wiegenlied” op. 41/1; „Zueignung” op. 10/1; „Allerseelen” op.10/8

Ceaikovski Simfonia nr. 3 în re major op. 29, Poloneză

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA FILARMONICĂ DIN ISRAEL

LAHAV SHANI dirijor

YEFIM BRONFMAN pian

Rahmaninov Concertul nr. 3 în re minor pentru pian și orchestră op. 30

Enescu Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33

Ravel Daphnis și Chloé, Suita nr. 2 („Lever du jour” / „Pantomime” / „Danse générale”)

LUNI 13.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ A FILARMONICII GERMANE DIN BREMEN

CRISTIAN LUPEȘ dirijor

Dinu Lipatti Concertino in stil clasic pentru pian și orchestră de cameră op. 3

JULIEN LIBEER pian

Bruch Concertul nr. 1 în sol minor pentru vioară și orchestră op. 26

ARABELLA STEINBACHER vioară

Webern Passacaglia

Copland Appalachian Spring

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA NAȚIONALĂ A FRANȚEI

CORUL FILARONICII GEORGE ENESCU

CRISTIAN MĂCELARU dirijor

IOSIF ION PRUNNER dirijorul corului

MAXIM VENGEROV vioară

Șostakovici Concertul nr. 1 în la minor pentru vioară și orchestră op. 77

Dutilleux Mystere de l’instant pentru orchestră de coarde, țambal și percuție

Ravel Daphnis și Chloé, Suita nr. 2

MARȚI 14.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

Recital JOYCE DIDONATO and Ensemble

Partea I: Gli antichi

Salamone Rossi Sinfonia grave din Il primo libro delle sinfonie et gagliarde

Claudio Monteverdi Aria Penelopei „Illustratevi, o cieli” din Il ritorno d’Ulisse in patria

Antonio Cesti Aria Oronteei „Intorno all’idol mio” din Orontea

Tarquinio Merula Ciaccona (instrumental)

Claudio Monteverdi Sinfonia din L’incoronazione di Poppea

Claudio Monteverdi Aria Ottaviei „Addio Roma, addio patria” din L’incoronazione di Poppea

Giovanni Battista Buonamente Ballo del Granduca din Il ballo degli reali amanti (instrumental)

John Dowland Come again, sweet love

Claudio Monteverdi Si dolce e’l tormento

13

Partea a II-a: I moderni

Johann Adolph Hasse Aria Cleopatrei „Morte col fiero aspetto” din Marc’Antonio e Cleopatra

George Frideric Handel Aria Cleopatrei „Piangero la sorte mia” din Giulio Cesare in Egitto HWV 17

George Frideric Handel Uvertura din Ariodante (instrumental)

George Frideric Handel Aria lui Ariodante „Scherza infida, in grembo al drudo” din Ariodante HWV 33

Jean-Philippe Rameau Sarabandă, Air en rondeau, Air tres vif din Zoroastre (instrumental)

Jean-Philippe Rameau Orage din Les Indes galantes (instrumental)

George Frideric Handel Aria lui Ariodante „Dopo notte” din Ariodante HWV 33

*Apariția lui Joyce DiDonato este susținută de Erato/Warner Classics.

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA NAȚIONALĂ A FRANȚEI

CORUL FILARMONICII GEOGE ENESCU

CRISTIAN MĂCELARU dirijor

IOSIF ION PRUNER dirijorul Corului

MARTHA ARGERICH pian

Messiaen Les Offrandes oubliées

Prokofiev Concertul nr. 3 în do major pentru pian și orchestră op. 26

Enescu Poema română op.1

Ravel La Valse

MIERCURI 15.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ MAHLER

YUJA WANG pian

Haydn Simfonia nr. 31 în re major

Janáček Capriccio pentru mâna stângă și ansamblu de suflători

Stravinski Octet pentru suflători

Șostakovici Concertul nr. 2 în fa major pentru pian și orchestră op. 102

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

CORUL ACADEMIC RADIO

ASHER FISCH dirijor

CIPRIAN ȚUȚU dirijorul corului

CARMEN LIDIA VIDU regizor multimedia

Zemlinsky Der Zwerg

LUCIA CESARONI Infanta (soprană)

OLGA BEZSMERTNA Ghita (soprană)

KRISTINN SIGMUNDSSON Don Estoban, șambelanul (bas)

RODRICK DIXON Piticul (tenor)

ANTONINA CHEHOVSKA Prima servitoare (soprană)

HAGAR SHARVIT A doua servitoare (soprană)

MARGARET PLUMMER A treia servitoare (alto)

JOI 16.09

14

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ DIN VIENA

VLAD VIZIREANU dirijor

REMUS AZOIȚEI vioară

Enescu Balada pentru vioară și orchestră

Mozart Concertul nr. 4 in re major pentru vioară și orchestră K. 218

Schubert Simfonia nr. 9 in do major D 944

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

LES DISSONANCES

DAVID GRIMAL dirijor și solist

Ravel Daphnis și Chloé, Suita Nr. 2

Enescu Capriciul Român pentru vioară și orchestră

Stravinski Le Sacre du printemps

VINERI 17.09

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

Recital MAXIM VENGEROV vioară și POLINA OSETINSKAYA pian

Mozart Sonata nr. 32 în si bemol major pentru vioară și pian K. 454

Enescu Sonata nr. 2 în fa minor pentru pian și vioară op. 6

Strauss Sonata în mi bemol major pentru vioară și pian op. 18

Ravel Tzigane

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

LES DISSONANCES

DAVID GRIMAL dirijor și solist

Stravinski Pasărea de foc

Bartók Concertul nr. 2 pentru vioară și orchestră BB 117

Stravinski Petrushka

SÂMBĂTĂ 18.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

Recital SINA KLOKE pian

Janáček În ceață

Enescu Sonata în re major op. 24 nr. 3

Brahms Patru piese pentru pian op. 119

Debussy Pour le Piano L. 95

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII DE STAT DIN SIBIU

TITO CECCHERINI dirijor

CAROLIN WIDMANN vioară

15

Adrian Iorgulescu Obelisk

Dai Fujikura Rare Gravity

Salvatore Sciarrino Giorno velato pentru vioară și orchestră

Francesco Filidei Fiori di Fiori

Mihnea Brumariu Der Nachbar des Chaos

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

THE TRONDHEIM SOLOISTS

ALISA WEILERSTEIN violoncel

Enescu Intermezzi op. 12 pentru orchestră de coarde

Pēteris Vasks Concertul nr. 2 pentru violoncel și orchestră de coarde, Klatbutne

Haydn Concertul nr. 1 în do major pentru violoncel și orchestră Hob. VIIb:1

Schönberg Noapte transfigurată op. 4

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA TONHALLE DIN ZÜRICH

CORUL ACADEMIC RADIO

PAAVO JÄRVI dirijor

CIPRIAN ȚUȚU dirijorul corului

Mahler Simfonia nr. 3 in re minor

WIEBKE LEHMKUHL alto

DUMINICĂ 19.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

Recital NORBERT ANGER violoncel, SINA KLOKE pian

Debussy Sonata în re minor pentru violoncel și pian

Șostakovici Sonata în re minor pentru violoncel și pian op. 40

Enescu Sonata nr. 2 în do major pentru violoncel și pian op. 26

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI

JOHN AXELROD dirijor

Avishai Cohen Setlist

AVISHAI COHEN contrabas

Gabriela Montero Concertul latin pentru pian și orchestră

GABRIELA MONTERO pian

José María Gallardo del Rey Diamantes Para Aranjuez

Fazil Say Simfonia Istanbul

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

LA CETRA BAROCKORCHESTER BASEL

ANDREA MARCON dirijor

Antonio Caldara La Concordia de’ pianeti

16

GAËLLE ARQUEZ Venere (mezzosoprană)

MARGRIET BUCHBERGER Diana (soprană)

CHRISTOPHE DUMAUX Giove (contratenor)

VADIM VOLKOV Apollo (contratenor)

CARLOS MENA Marte (contratenor)

ANTHONY GREGORY Mercurio (tenor)

LUCA TITTOTO Saturno (bas)

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA TONHALLE DIN ZÜRICH

PAAVO JÄRVI dirijor

KHATIA BUNIATISHVILI pian

Enescu Simfonia nr. 1 în mi bemol major op. 13

Beethoven Concertul nr. 1 în do major pentru pian și orchestră op. 15

Schumann Simfonia nr. 3 în mi bemol major op. 97, Renana

LUNI 20.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

Rediscovering Enescu

Recital: MEMBRI AI FILARMONICII DIN BERLIN ȘI INVITAȚII LOR

NOAH-BENDIX BALGLEY vioară (prim concertmaistru al Filarmonicii din Berlin)

ELIAS GOLDSTEIN violă (profesor la Universitatea din Delaware)

STEPHAN KONCZ violoncel (membru al Filarmonicii din Berlin și violoncelist în Orchestra de Cameră a

Festivalului de la Verbier)

ANGELA DRĂGHICESCU pian (profesor la Universitatea Puget Sound, Washington)

Enescu Trio cu pian în sol minor

Enescu Cvartetul cu pian nr. 1 în re major op.16

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA SIMFONICĂ A RADIODIFUZIUNII UNGARE

CHRISTOPH ESCHENBACH dirijor

RENAUD CAPUÇON vioară

Korngold Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 35

Bruckner Simfonia nr. 2 în do minor

MARȚI 21.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

EAST-WEST CHAMBER ORCHESTRA

ROSTISLAV KRIMER dirijor

NICOLAS DAUTRICOURT vioară

Mozart Simfonia nr. 29 în la major K. 201

Enescu Sonata nr. 3 în la minor pentru pian și vioară op.25, „în caracter popular românesc” (aranjament pentru

orchestră de Frédéric Chaslin)

Weinberg Simfonia de cameră nr. 2 op. 147

Ceaikovski Serenada pentru orchestră de coarde op. 48

17

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA SIMFONICĂ A RADIODIFUZIUNII UNGARE

CHRISTIAN BADEA dirijor

KIAN SOLTANI violoncel

Enescu Vox Maris op. 31

Solist TBA

Schumann Concertul în la minor pentru violoncel și orchestră op. 129

Bartók Suita Mandarinul miraculos

Wagner Uvertura operei Tannhäuser

MIERCURI 22.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

Recital SONYA YONCHEVA soprană, MALCOLM MARTINEAU pian

Program: AD UNA STELLA

GIUSEPPE VERDI „Perduta ho la pace”; „Il tramonto”; „Nel’horror di notte oscura”; „Ad una stella”; „In solitaria

stanza”; „L’esule”

RUGGERO LEONCAVALLO „Vieni amor mio”

GILDA RUTA „Voglio morir con te”

FRANCESCO TOSTI „L’ultimo bacio”; „Ideale”

GIUSEPPE MARTUCCI „Al folto bosco”

PIER ADOLFO TIRINDELLI „Amore, Amor!”

GIACOMO PUCCINI „Sole e Amore”; „Terra e Mare”; „Mentia l’avviso”; „Canto d’anime”

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

CRISTIAN MANDEAL dirijor

FAZIL SAY pian

Ceaikovski Concertul nr. 1 în si bemol minor pentru pian și orchestră op. 23

Ceaikovski Simfonia nr. 6 în si minor op. 74, Patetica

JOI 23.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

GABRIEL BEBEȘELEA dirijor

NONA CIOBANU regizor multimedia

Grieg Peer Gynt op. 23

ROBERT POWELL povestitor

Enescu Strigoii

RODICA VICĂ Regina (soprană)

ALIN ANCA Narator

TIBERIUS SIMU Arald (tenor)

BOGDAN BACIU Vrăjitorul (bariton)

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA ACADEMIEI NAȚIONALE SANTA CECILIA DIN ROMA

18

DANIELE GATTI dirijor

JEAN YVES THIBAUDET pian

Enescu Simfonia nr. 4 în mi minor

Ravel Concertul în sol major pentru pian și orchestră

Debussy La Mer, trois esquisses symphoniques pour orchestre

VINERI 24.09

17.00 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

LAWRENCE FOSTER dirijor

Alban Berg Lulu

ANNIKA GERHARDS Lulu (soprană)

ULRIKE HELZEL Contesa Martha Geschwitz (mezzosoprană)

ALEXANDER KAIMBACHER Walter Schwarz, un artist (tenor)

JOCHEN SCHMECKENBECHER Dr. Ludwig Schön (bariton)

TBA Alwa (tenor)

ROMAN ASTAKHOV Schigolch (bas)

JOZEF BENCI (laureat al Concursului de Canto George Enescu în 2001) Dr. Goll, Ofițer medical (rol vorbit)

PAUL GAY Un dresor, un atlet (bas)

JOZEF BENCI Directorul teatrului (bas)

ALEXANDER KAIMBACHER Un artist, Un negru (tenor)

ILSEYAR KHAYRULLOVA Un elev / Un garderobier (alto)

MICHAEL GNIFFKE Prințul / Servitorul

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA ACADEMIEI NAȚIONALE SANTA CECILIA DIN ROMA

DANIELE GATTI dirijor

Takemitsu Recviem pentru instrumente cu coarde

Mahler Simfonia nr. 5

SÂMBĂTĂ 25.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

ORCHESTRA CONTROCORRENTE

ANDREAS STAIER clavicembalo

Wilhelm Friedemann Bach Sinfonia în re major Fk. 64

Johann Sebastian Bach Concert pentru clavecin TBA

Carl Philipp Emanuel Bach Concertul în fa major pentru două clavecine Wq. 46

ANDREAS STAIER, FEDERICA BIANCHI clavecin

Johann Sebastian Bach Concertul brandenburgic nr. 5 în re major BWV 1050

Johann Sebastian Bach Concertul în do minor pentru două clavecine BWV 1060

Johann Christian Bach Sinfonia în sol minor op. 6 nr. 6

Johann Sebastian Bach Concertul brandenburgic nr. 4 în sol major BWV 1049

13.00 MUZICA SECOLULUI XXI

Sala Radio

ORCHESTRA DE CAMERĂ DOGMA

19

MIKHAIL GUREWITSCH dirjor

Cornel Țăranu Secvențe pentru orchestră de coarde

Efrem Podgaits Viva Voce – Concertul nr. 2 pentru bayan

KSENIJA SIDOROVA acordeon

Gavin Bryars In Nomine (după Purcell)

Mikhail Gurewitsch Seven Rhymes for Glory

Michael Nyman When Ingrid met Capa

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

PROIECTUL ENESCU

NICOLAS DAUTRICOURT vioară

VALENTIN ȘERBAN vioară

DAN VAGNER violă

MARIN CAZACU violoncel

CAPRICCIO QUARTET

Enescu Aubade (trio de coarde)

Massenet Méditation de Thais (vioară și coarde)

Bartók Duos (două viori)

Ysaye Violin Sonata No. 3, Ballade (vioară solo)

Fauré Élégie (violoncel și coarde)

hommage a Georges Enesco

Ravel Pavane (coarde)

Enescu Octuor

19.30 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA REGALĂ CONCERTGEBOUW DIN AMSTERDAM

ALAN GILBERT dirijor

KIRILL GERSTEIN pian

Nielsen Uvertura Helios

  1. Strauss Burlesca în re minor pentru pian și orchestră TrV 145

Rahmaninov Rapsodia pe o temă de Paganini op. 43

Nielsen Simfonia nr. 5 op. 50

DUMINICĂ 26.09

11.00 ENESCU ȘI CONTEMPORANII

Sala Auditorium

ORCHESTRA SIMFONICĂ WDR DIN KÖLN – CHAMBER PLAYERS

Zemlinsky Cvintet de coarde

Enescu Cvartetul de coarde în sol major op. 22 nr. 2

Brahms Cvintetul de coarde în sol major

16.30 CONCERTE ȘI RECITALURI

Ateneul Român

LES ARTS FLORISSANTS

WILLIAM CHRISTIE dirijor

Händel Partenope HWV 27

20

Soliști: Membrii Academiei pentru tineri cântăreți de muzică barocă Le Jardin des Voix

ANA VIEIRA LEITE Partenope (soprană)

HUGH CUTTING Arsace (contratenor)

ALBERTO MIGUELEZ ROUCO Armindo (contratenor)

JACOB LAWRENCE Emilio (tenor)

HELEN CHARLSTON Rosmira / Eurimene (mezzosoprană)

MATTHIEU WALENDZIK Ormonte (bas)

20.00 MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului

ORCHESTRA REGALĂ CONCERTGEBOUW DIN AMSTERDAM

DANIEL HARDING dirijor

Enescu Pastorale-Fantaisie

Wagner Uvertura la opera Tannhäuser

Bruckner Simfonia nr. 7 în mi major WAB 107

21

FESTIVALUL ENESCU ÎN ȚARĂ

BACĂU

VINERI 3.09

ORCHESTRA FILARMONICII MIHAIL JORA DIN BACĂU

JESSICA COTTIS dirijor

Dan Dediu Spini op. 153

Julia Wolfe Window of Vulnerability

Jonathan Dove Exile, Concert pentru violoncel, bariton și orchestră

RAPHAEL WALLFISCH violoncel

SIMON KEENLYSIDE bariton

Mark-Anthony Turnage Speranza

CLUJ-NAPOCA

MIERCURI 01.09

Recital MARIA JOAO PIRES

Beethoven Sonata nr. 8 in do minor op. 13, Patetica

Debussy Suita bergamască

Debussy Două preludii

Beethoven Sonata nr. 32 op. 111

JOI 2.09

ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ-NAPOCA

ALEXANDER LIEBREICH dirijor

Cornel Țăranu Simfonia aforistică

Jiří Kadeřábek In me la morte pentru soprană și orchestră

DIANA ȚUGUI soprană

Dieter Ammann Concert pentru pian

ANDREAS HAEFLIGER pian

Pascal Dusapin Wenn du dem Wind pentru mezzosoprană și orchestră

IULIA MERCA mezzosoprană

LUNI 6.09

CVARTETUL FINE ARTS

Beethoven Cvartetul de coarde nr. 1 în fa major op. 18 nr. 1

Șostakovici Cvartetul de coarde nr. 1 op. 49

Ceaikovski Cvartetul de coarde nr. 1 în re major op. 11

LUNI 13.09

CYPRIEN KATSARIS pian

MANUEL FISCHER-DIESKAU violoncel

Schumann Adagio și Allegro op. 70

Enescu Trei melodii, aranjament pentru violoncel și pian (Le desert, Le galop, Soupir)

Enescu Allegro în fa minor pentru violoncel și pian

Brahms Sonata nr. 2 în fa major pentru violoncel și pian op. 99

22

IAȘI

VINERI 10.09

ORCHESTRA FILARMONICII MOLDOVA DIN IAȘI

ADRIAN PETRESCU dirijor

Martin Torp Concert pentru pian și orchestră

CRISTIAN NICULESCU pian

Fred Popovici Concert pentru vioară și orchestră

PATRICIA KOPATCHINSKAJA vioară

Henning Kraggerud Suită din Equinox

HENNING KRAGGERUD vioară

Peter Ruzicka Furioso

SIBIU

DUMINICĂ 05.09

CAMERATA BALCANICA și CAMERATA REGALĂ

CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE dirijor

Piazzolla Anotimpurile la Buenos Aires

SHLOMO MINTZ vioară

Vivaldi Anotimpurile

AVI AVITAL mandolină

DUMINICĂ 12.09

Recital GIL SHAHAM vioară

Johann Sebastian Bach Sonata nr. 1 în sol minor pentru vioară solo

Serghei Prokofiev Sonata pentru vioară solo

Scott Wheeler Isolation Rag pentru vioară solo

Max Raimi Studiu pentru vioară – Anger Management

Reena Esmail When the Violin

Johann Sebastian Bach Partita nr. 3 în mi major pentru vioară solo

MARȚI 14.09

ORCHESTRA DE CAMERĂ MAHLER

YUJA WANG dirijor și solist

Haydn Simfonia nr. 31 în re major

Janáček Capriccio pentru mâna stângă și ansamblu de suflători

Stravinski Octet pentru suflători

Șostakovici Concertul nr. 2 în fa major pentru pian și orchestră op. 102

JOI 16.09

ORCHESTRA FILARMONICII DE STAT DIN SIBIU

TITO CECCHERINI dirijor

CAROLIN WIDMANN vioară

Adrian Iorgulescu Obelisk

Dai Fujikura Rare Gravity

Salvatore Sciarrino Giorno velato pentru vioară și orchestră

Francesco Filidei Fiori di Fiori

23

Mihnea Brumariu Der Nachbar des Chaos

TIMIȘOARA

JOI 09.09

ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

RUMON GAMBA dirijor

PETER JABLONSKI pian

Remus Georgescu Patrium Carmen (Suită dacică)

Patrick Hawes Concert pentru pian

Tim Benjamin Simfonie

24

FESTIVALUL ÎN LUME

MIERCURI 15.09

Casa da Música, Porto

CONFLUENȚE ROMÂNO – LUSITANE

Recital CONSTANTIN SANDU pian

Luiz Costa Preludii op. 9

Cláudio Carneyro Arpa-eólea

Telmo Marques Trei tocate pentru pian

Paul Constantinescu Trei piese pentru pian solo

Constantin Silvestri Piesă de concert op. 25 nr. 3

George Enescu Suita op. 10 (Pavana, Bourrée)

25

ALTE EVENIMENTE

VINERI 03.09

18.00

Sala Radio

CONCERT REGAL

Sub Auspiciile Familiei Regale a României

CORUL REGAL

ORCHESTRA SIMFONICĂ A FILARMONICII DIN BRAȘOV

RĂZVAN APETREI dirijor

ANTONEL TEMISTOCLI dirijorul corului

Jean-Baptiste Lully Ballet Royal de la Nuit – Uvertura (primă audiție)

Wolfgang Amadeus Mozart Concertul nr. 26 pentru pian și orchestră K. 537, Încoronarea

CRISTIANA MIHART pian

Henry Purcell Odă pentru ziua de naștere a Reginei Maria Z 323, „Come Ye Sons of Art” (primă audiție)

Georg Friedrich Händel Odă pentru ziua de naștere a reginei Ana HWV 74, „Eternal source of light divine” (primă

audiție)

Livia Teodorescu-Ciocănea „Rugăciunea Reginei Maria pentru cei căzuți” (Oratoriul Câmpuri de maci)

IRINA IORDĂCHESCU soprană

Piotr Ilici Ceaikovski Marșul încoronării TH 50 ČW 47

Soliști:

DANIELA BUCȘAN soprană

ALINA SILVIA DRAGNEA mezzosoprană

IUSTINIAN ZETEA bas

SÂMBĂTĂ 18.09

Recital ROBERT POWELL și LIZA GODDARD

Invitați CLIVE CONWAY flaut și CHRISTINE CROSHAW pian

Program: Viața pasională a lui Claude Debussy

 

Robert Powell evocă, prin cuvintele compozitorului, personajul uneia dintre cele mai fascinante celebrități din istoria muzicii, Claude Debussy. Carismatic, aproape scandalos de neconvențional, cu un farmec inconfundabil, el era un adevărat boem, atât în mediul intim al casei sale, cât și în cluburile de noapte din Montmartre sau în saloanele aristocratice ale societății pariziene.

 

Liza Goddard se alătură lui Robert pentru a personifica femeile nefericite care au fost vrăjite de acest om bizar și complex. Împușcături, tentative de suicid, adulter, scandal public – toate prezentate în contextul vieții pasionale ale lui Debussy!

 

De-a lungul întregii drame ale vieții lui, se va derula muzica inspirată care a șocat încă de la apariție prin senzualitatea și limbajul armonic îndrăzneț; și cât de mult i-a plăcut acestui geniu quixotic să șocheze lumea

pariziană!

Umorul cinic și dorința de distracție sunt dezvăluite în mod sugestiv prin propriile sale cuvinte.

 

Mai citeste: 

COMANDA cartile autoarei Mihaela CD

Pagina de Melodii

Videoclip* Macul ucis

Invitatie -antologia GALAXY -ECOURI LITERARE ROMANESTI

Invitatie participare la revista tiparita, de colectie, nr 7/2021 SARBATORIM Aniversarea revistei fondata la 30 oct 2018

Abonament PENTRU CITITORI revista TIPARITA

Abonament 4 numere/an. Revista de colectie de o calitate exceptionala care cuprinde literatura, arta, articole si evenimente culturale. Aboneaza-te si colectioneaza fiecare număr al revistei tiparite timp de un an pentru numai 35 dolari canadieni.

35,00 CAD

Uneori elefantii zboara/Sometimes elephants are flying *FORMAT ELECTRONIC (ebook)

Uneori elefanţii zboară a autoarei Mihaela CD este o culegere extraordinară de reflectii si enunturi motivationale, realizata in pagini color de inalta calitate, care se adresează tuturor celor care vor să creadă în visele lor! Pe parcursul celor 250 de pagini pline de culoare vei descoperi secrete ale succesului ca sa fii mai puternic si mai bun! Comandati acum la numai 25 dolari canadieni.

25,00 CAD

Doneaza din suflet pentru sufletul tau!

Vino alaturi de noi! Arata ca iti pasa! Sustine munca si seriozitatea de 2 ani a revistei noastre prin donatia ta de azi! Nicio suma nu este prea mica sau prea mare! Prin donatia ta de azi ne vei ajuta sa continuam sa oferim bucurii pentru suflet romanilor din lumea intreaga! Sterge cifra 1 si scrie in locul ei suma pe care doresti sa o donezi! Iti multumim anticipat!

1,00 EUR

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.